صدای زیاد ماشین لباسشویی چیست؟

صدای زیاد ماشین لباسشویی چیست؟

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی چیست؟ چگونه می توان این مشکل را در ماشین لباسشویی برطرف کرد؟

ماشین لباسشویی از مهمترین لوازم خانگی به شمار می آید که این وسیله برقی نیز مانند هر وسیله ای دیگری ممکن است دچار ایراد و مشکل شود. از شایع ترین مشکلاتی که در یک ماشین لباسشویی ممکن است رخ دهد، وجود سر و صدای زیاد می باشد. در صورتی که از ماشین لباسشویی شما سرو صدای زیادی شنیده می شود، حتما به دنبال علت آن باشید و آن را بررسی کنید. نادیده گرفت سرو صدای زیاد ماشین لباسشویی ممکن است هزینه های زیادی را برای شما به وجود آورد. برخی از این صداها را می توان نادیده گرفت، اما در صورت بی توجهی به برخی از آن ها مشکلاتی جدی را در دستگاه شما ایجاد خواهد کرد.

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی در حین چرخش

از اصلی ترین و شایع ترین دلایلی که منجر به سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می شود، ساییدگی بلبرینگ ها یا یاتاقان دیگ می باشد. بلبرینگ این امکان را ایجاد می کند تا سبد شستشو به راحتی و آزادانه بچرخد. برای بررسی و رفع این مشکل تکنسین های مجرب اولین کاری که انجام می دهند این است که درب ماشین لباسشویی را باز می کنند و تسمه آن را با دست می چرخانند. اگر با چرخش تسمه صدای زیادی از آن بلند شد، یاتاقان دیگ فرسوده شده است و باید آن را تعویض کرد.

همچنین برای بررسی اینکه بلبرینگ سالم است یا خیر شما می توانید درام و واشرهای ماشین لباسشویی را بررسی کنید. اگر با وارد کردن فشار بر روی لبه بالایی فاصله بین درام و واشر تغییر کرد به این معنا است که بلبرینگ فرسوده شده و باید آن را تعویض کنید. از دیگر علائم پوسیدگی یاتاقان می توان به کار کردن بیش از حد دیگ، وجود پیچ زنگ زده و قهوه ای در زیر ماشین و آسیب دیدگی دیگ اشاره کرد.

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی در هنگام تخلیه آب

وجود وسایلی مانند دکمه، اشیاء کوچک پلاستیکی، گیره مو، کش و … در درون واشر باعث ایجاد سر و صدا ماشین لباسشویی در هنگام تخلیه آب می شود. قبل از شروع سیکل شستشو، پمپ تخلیه آب را از ماشین خارج می کند، پس اگر در هنگام چرخش یا تخلیه آب از دستگاه صدای بلندی شنیده شود، پمپ تخلیه آسیب دیده است. برای حل این مشکل پمپ تخلیه را بررسی کرده و در صورت هر گونه گرفتگی آن را تمیز کرده و اگر دچار آسیب دیدگی شده است آن را تعویض کنید.

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی در هنگام شستشو

برخی از ماشین های لباسشویی دارای یک پمپ جداگانه هستند که در هنگام شستشو لباس ها، آب را به عقب دیگ پمپ می کند. اگر در حین شستشو لباس های صدای بلندی از دستگاه شنیده شد، احتمال دارد برای این پمپ مشکلی ایجاد شده باشد. علت را بررسی و آن را برطرف کنید.

 

علاوه بر دلایلی که در بالا بیان شد، دلایلی دیگری نیز در ایجاد صدای بلند ماشین لباسشویی وجود دارد که در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا می سازیم.
خرابی بلبرینگ موتور

اگر صدای تیز و خشن از ماشین لباسشویی در هنگام چرخش شنیده می شود به دلیل بلبرینگ های موتور می باشد که گریس آن ها در اثر رطوبت از بین رفته است. البته قابل ذکر است که امروزه موتور ماشین های لباسشویی به صورتی طراحی و تولید می شوند که در صورت وجود چنین مشکلی قابل تعمیر نمی باشند و باید آن را تعویض کرد.
شل شدن واشر

صدای تق تق و متوالی در ماشین لباسشویی به دلیل شل شدن یا تکان خوردن واشر در هنگام چرخش می باشد. بیشتر ماشین های لباسشویی دارای واشرهای پلاستیکی هستند که در صورت شل شدن و یا خراب شدن می توان به راحتی آن ها را تعویض و جایگزین کرد.

از دیگر دلایلی که باعث ایجاد سرو صدا در ماشین لباسشویی می شود استفاده از سنگ ها یا بتون هایی در زیر پایه های آن است که معمولا برای تراز کردن دستگاه استفاده می شود. به همین دلیل است تا جایی که امکان دارد از این کار خودداری کنید تا آسیبی به ماشین لباسشویی خود وارد نکنید.
واشرهای درب

گاهی واشرهای درب ماشین لباسشویی فرسوده و خراب می شوند و سرو صدای زیادی را در دستگاه ایجاد می کنند. خوشبختانه این واشرهای قابل تعویض هستند و در صورت خرابی آن ها می توانید واشر جدید را خریداری و جایگزین کنید.

پوسیده شدن قرقره دیگ

پوسیده شدن قرقره دیگ ماشین لباسشویی از دیگر علت های اصلی سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می باشد. برای حل این مشکل کافی است که واشر درب دستگاه را بیرون بیاورید و قرقره دیگ را روی شفت حرکت دهید. در صورت فرسوده و پوسیده شدن قرقره آن را تعویض و جایگزین کنید.

لغو دیدگاه

مطالب مشابه

"" به علاقه مندی ها اضافه شد