نگهداری و ایمنی یخچال فریزر

نگهداری و ایمنی یخچال فریزر

در نگهداری یخچال فریزر و ایمنی آن به چه نکاتی دقت کنیم؟این مطلب به ارائه نکاتی مفید پیرامون نگهداری بهتر از یخچال ها میپردازد

قبل از استفاده، یخچال بایستی به صورت صحیح و در محل مناسب قرار داده شود.

هرگز با كشیدن سیم یخچال دوشاخه را از برق خارج نفرمایید. همیشه دو شاخه را محكم گرفته و به طور مستقیم از پریز خارج کنید.

هنگام جابجایی یخچال فریزر مراقب باشید كه روی كابل برق كشیده نشده و كابل آسیب نبیند.

هنگامی كه دستگاه یخچال فریزر به كار افتاد از زدن دست مرطوب به قسمتهای خیلی سرد خودداری فرمایید زیرا دست شما به آن قسمتها خواهد چسبید.

هنگام تمیز كردن دستگاه دوشاخه را از برق خارج نمایید. هرگز دست خیس به داخل محفظه فریزر نزنید زیرا امكان برق گرفتگی وجود دارد.

از رسانیدن آسیب، خم كردن، كشیدن و پیچاندن كابل برق خودداری فرمایید زیرا باعث آتش سوزی و برق گرفتگی می‌گردد. ضمنا از وصل بودن سیم زمین (ارت) مطمئن شوید.

از قراردادن ظروف شیشه ‌ای داخل فریزر بپرهیزید زیرا بر اثر انبساط خواهند شكست.

هرگز دست خود را وارد ظرف نگهداری یخ ننمایید زیرا بر اثر كار كردن یخ ساز خودكار امكان وارد آمدن جراحت وجود دارد.

از استفاده كودكان و افرادی كه صلاحیت ندارند جلوگیری بعمل آورید.

مراقب كودكان باشید تا با دستگاه بازی نكنند.

هرگز اجازه ندهید كه كسی از دستگاه بالا رفته، روی آن نشسته ، روی آن ایستاده و یا از درب آن آویزان گردد زیرا این اعمال باعث آسیب دیدن دستگاه گردیده و در صورت پرت شدن فرد امكان وارد آمدن جراحت نیز وجود دارد.

در صورت امكان دستگاه یخچال فریزر را از طریق سیم خودش به برق وصل كنید زیرا استفاده از سیم رابط باعث بالا رفتن ولتاژ خروجی پریز شده و باعث قطع برق می‌گردد.

محل استقرار دستگاه یخچال فریزر را طوری انتخاب فرمایید كه در صورت بروز حادثه بتوانید سریعا سیم آن را از برق قطع نمایید.

یخچال را در محلی قرار دهید كه استفاده از آن راحت باشد.

یخچال را در معرض گرما، نور مستقیم آفتاب و رطوبت قرار ندهید.

جهت جلوگیری از لرزش در حین كار، دستگاه یخچال فریزر می‌باید تراز باشد.

دمای محیط نصب نبایستی زیر ۵ درجه سانتیگراد باشد. در غیر اینصورت روی كاركرد یخچال فریزر تاثیر می‌گذارد.

در صورت آسیب دیدگی، كابل برق می‌باید توسط سرویسكار مجاز یا كارخانه سازنده تعویض گردیده تا از بروز خسارت جلوگیری به عمل آید.

از دستکاری و یا افزایش طولی سیم برق خودداری فرمایید. این كار احتمال بروز آتش سوزی و یا برق گرفتگی را بهمراه خواهد داشت.

قبل از دور انداختن یخچال قدیمی خود درب های آن را جدا نموده و قفسه‌های آن را جایگذاری نمایید تا كودكان نتوانند براحتی داخل آن شوند.

جهت جلوگیری از برق گرفتگی دستگاه یخچال فریزر باید از طریق سیم زمین با زمین اتصال داشته باشد. عدم رعایت اتصال صحیح باعث برق گرفتگی خواهد بود.

در صورت عدم درك صحیح روش وصل كردن سیم زمین و یا داشتن هرگونه شك و شبهه در اتصال صحیح آن با یك برقكار تماس حاص فرمایید.

یخچال را در مجاورت دستگاه های حرارت زا همچون گاز، شوفاژ و آب گرمکن قرار ندهید.

برای جریان یافتن مناسب هوا، لوله های پشت یخچال فریزر خود را حداقل سالی دوبار گردگیری کنید.

از قرار دادن غذاهای داغ در یخچال خودداری کنید.

روی غذاها را با درب یا محافظ های مخصوص بپوشانید، چراکه بخار متصاعد از آن ها به ایجاد برفک بیشتر منجر شده که برای آب کردن آن ها باید انرژی زیادی مصرف شود.

از مصرف پارچه و ورق های نایلونی بر روی طبقات یخچال فریزر و نیز چسباندن ظروف به یکدیگر که مانع جریان مناسب هوا می گردند خودداری نمایید.

شروع به کار دستگاه: برای آغاز کار دستگاه، پس از اتصال به برق بگذارید یخچال حداقل ۳ ساعت به صورت خالی کار کرده تا برودت آن به میزان کافی برسد.

تمیز کردن یخچال: فراموش نکنید که یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در خرابی وسایل برقی منجمله یخچال، خاک گرفتن آن ها، قرار گرفتن در مکان های خاک گرفته و نیز کثیف شدن آن هاست. بنابراین حتماٌ هرچندوقت یکبار یخچال خود را به جلو کشیده و زیر آن را تمیز نمایید. همچنین بدنه بیرونی و فضای داخلی یخچال را نیز می توانید با محلول آب و جوش شیرین شستشو دهید. برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و نیز در امان ماندن از خطر برق گرفتگی بهتر است زمان تمیز کردن داخل یخچال آن را از برق بکشید.

استفاده از ترانس جهت اتصال دستگاه به برق: تحقیقات انجام شده روی لوازم برقی و دستگاه های الکترونیکی نشان می دهد که ضعف و نوسانات برق شهر (حتی نوساناتی که برای ما محسوس نیست)  یکی از مهمترین عوامل اصلی خرابی و از کار افتادگی این دستگاه ها است.  بنابراین برای تنظیم و کنترل این نوسانات و طول عمر بیشتر دستگاه یخچال فریزر خود، حتماٌ از ترانس استفاده کنید.

پس از نصب دستگاه یخچال فریزر حدود ۲۰ قالب يخ اول و ۷ ليوان آب اول را دور بريزيد. يخها و آبهاي اوليه ممكن است حاوي ذرات داخل لوله شلنگ آب و يا منبع تغذيه آب بوده و يا بوي آنها را بدهد. اين عمل در صورت عدم استفاده طولاني مدت از دستگاه لازم الاجرا مي‌باشد.

كودكان را از قسمت خروجي يخ و آب دور نگهداريد. احتمال فشار اشتباه دكمه‌ها و آسيب رسانيدن به لامپها توسط كودكان وجود دارد.

هرگز قوطي نوشابه يا كنسرو را جهت سريع خنك شدن در محفظه نگهداري يخ قرار ندهيد. اين كار باعث خرابي يخساز خودكار مي‌گردد.

هرگز از ظروف كريستال نازك و يا ظروف سفال جهت دريافت يخ استفاده نفرماييد. اين ظروف احتمال شكستن دارند.

ابتدا يخ را در ليوان ريخته و سپس آن را با آب يا نوشابه ‌هاي ديگر پر نماييد. زيرا افتادن يخ در آب باعث ايجاد ترشحات در اطراف ليوان مي‌گردد.

هرگز دست يا اشياي ديگر را داخل خروجي يخ قرار ندهيد. اين تماس امكان شكستگي قطعات مربوط و وارد آمدن جراحت به دست را تشديد مي‌كند.

هر از چندگاهي ظرف يخ را تكان داده تا سطح يخ پايين برود و يخ بيشتري در آن جا گيرد.

به طور طبيعي يخها روي هم قرار گرفته و سطح آن بالا مي‌آيد. اين امر باعث مي‌گردد تا يخساز به طور خودكار تشخيص ‌دهد كه ظرف يخ پر شده و توليد يخ را قطع كند.

در صورت توليد يخ رنگ دار، استفاده را قطع و سريعا با مركز سرويس تماس حاصل فرماييد.

امكان انسداد يخ در مسير عبوري وجود دارد كه اين خود باعث از كار افتادن يخچال مي‌گردد.

ليوان را در فاصله مناسب از خروجي يخ نگهداريد.

در صورت نگهداشتن ليوان خيلي نزديك به محل توليد يخ احتمال خارج نشدن يخ وجود دارد.

هرگز از درب محفظه غذاهاي حاضري یخچال بعنوان يك زيردستي استفاده نفرموده و آن را با اشياء تيز زخمي نكنيد. هرگز دست خود را روي آن نگذاشته و فشار ندهيد.

لغو دیدگاه

مطالب مشابه

"" به علاقه مندی ها اضافه شد